sobota, 21 stycznia 2012

JAK ROZUMIEM TEOLOGIĘ?

W niniejszym poście proponuję naukowy gadżet, który może pomóc zrozumieć prezentowany przeze mnie punkt widzenia oraz rozumienie, czym jest teologia. Referat ten wygłaszałem na jednej z konferencji na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, poświęconej relacji nauka - wiara. Podejście jest kontrowersyjne i zdecydowanie nietradycyjne. Moim zdaniem jest jednak - póki co - jedyna pewna droga uporządkowania myślenia, aby móc zmierzyć się z problemami współczesności. Kto poświęci chwilę czasu na przeanalizowanie, ten pojmie, dlaczego tak zdecydowanie występuję w niektórych sporach. Życzę miłej lektury!

2 komentarze:

 1. Co znaczy Wierzę?
  NAUCZYCIEL. Słowo to Wierzę, znaczy tu: iż mam za pewne i za najprawdziwsze, to wszystko co się zawiera w Składzie Apostolskim; bo tego wszystkiego sam Bóg nauczył Apostołów, Apostołowie nauczyli Kościół, a Kościół naucza nas. A ponieważ to być nie może iżby Bóg nauczał fałszu; dlatego wierzę w to wszystko mocniej niżeli w to co widzę własnymi oczyma, i czego dotykam własnymi rękoma.
  Światło Wiary najjaśniej świeciło w Średniowieczu, następnie zaczęło przygasać. Po wypuszczeniu Lucyfera z piekła w 1864r. ledwo się tliło, a po śmierci Piusa XII, ostatniego katolickiego papieża, zgasło zupełnie.
  "A bez wiary nie można podobać się Bogu. Hbr 11:6
  Czy wiesz po co żyjesz?
  http://tradycja-2007.blog.onet.pl/

  OdpowiedzUsuń
 2. W jaki sposób Ksiądz uzgadnia głoszone przez siebie tezy z drugim punktem encykliki "Humani generis" Piusa XII?

  OdpowiedzUsuń